27 نکته کنکوری در نگارش رزومه تحصیلی

27 نکته کنکوری در نگارش رزومه تحصیلی

  امیرحسام
(1 رای)

نکات این مقاله تجارب خوبی برای نوشتن یک رزومه تحصیلی ارزنده هست و مطالبی که باید در آن رعایت کنید تا رزومه، کاربردی و موثر باشد. لازم به ذکر است راهنما ذیل و رعایت یا عدم رعایت آن، تضمینی برای قبولی یا عدم قبولی نهایی شما ندارد. همانطور که بار ها در مشاوره های رایگان به متقاضیان اشاره شده است، رزومه گرچه یکی از مهم ترین مدارک شما می باشد ولی تنها بخشی از ارزیابی شما را شامل می شود.

 

 1. موضوع نخست این هست که شما نباید انتظار داشته باشید که کمیته پذیرش و استاد دانشگاهی که اپلای کردید، به مسائل ریز درباره حرفه و تخصص شما علاقمند باشد و خواهان بررسی آن ها باشد. مسایل ریز و جزیی را نباید در رزومه ای که باید ۱ یا ۲ صفحه باشد قید کنید. مثلا اهمیتی ندارد که شما در مقطع کارشناسی، چه دروسی را گذرانده اید و معدل نهایی شما مهم هست. در صورت نیاز کمیته یا استاد به ریز نمرات دریافتی شما مراجعه خواهد کرد.
 2. فردی که رزومه های تحصیلی دانشجویان متقاضی تحصیل در دانشگاه ها را بررسی می کند، داور نشریات ISI نیست که بخواهد ریز به ریز، جزییات را با واقعیت منطبق کند. وی می خواهد درک جامعی از قابلیت شما و بررسی نزدیکی وضعیت حال شما به آن چه قصد دنبال کردن دارید، داشته باشد و نه بیشتر! به این موضوع توجه کنید!
 3. مخاطبان خود را بشناسید. رزومه شما و نحوه تعامل شما با اساتید و کمیته دانشگاه باید به صورتی باشد که به این سوال که "چرا باید به شما پذیرش و فاند بدهند؟" را به خوبی جواب بدهد. اطلاعات لازم را برای ارزیابی بهتر توانایی های خود را در رزومه به طرز ماهرانه ای بیان کنید.
 4. به نظر نکته بدیهی می آید ولی همیشه به یاد داشته باشید وقایع را در رزومه از جدیدترین به قدیمی ترین اشاره کنید که موضوعی منطقی و معمول می باشد. اگر هنوز قانع نشدید، به یاد داشته باشید رزومه ها در مدت کوتاهی مرور خواهند شد و برای مثال شما در قسمت مقالات به اولین مقاله خود در سال 2007 اشاره کنید و خواننده نتیجه می گیرد که شما از این تاریخ به بعد مقاله ای نداده اید و به احتمال زیاد به خواندن ادامه نخواهد داد!
 5. اساتید و کمیته وقتی دارند رزومه شما را می خوانند می دانند دارند چیکار می کنند! پس از کلمه 'Curriculum Vitae' در بالای رزومه خود به عنوان Header استفاده کنید و به جای آن اسم کامل خود را بنویسید بدون هیچ عنوانی مثل مهندس، دکتر و غیره.
 6. هر چیزی که در رزومه به آن اشاره می کنید باید مستند و مستدل باشد. یعنی بتوانید در صورت درخواست دانشگاه یا کارفرما، مرجع یا مستند مربوطه را در اختیار قرار دهید. در صورتی که اطلاعات غلط یا دروغ بدهید، در هر مقطعی از کار یا تحصیل که باشید، از ادامه کار شما جلوگیری خواهد شد. ریسک نکنید.
 7. به نظر می رسد یکی از مهمترین مدرکی که برای متقاضیان تحصیل در خارج از کشور اهمیت دارد، رزومه خوب هست. چرا که بعد از مدارک آزمون زبان مانند آیلتس یا تافل و GRE، مهم ترین مدرکی که دانشگاه به آن مراجعه می کنند، همین روزمه می باشد. پس باید به این مدرک خوب توجه کنید چون اگر رزومه شما رد بشود، نگاه کردن به مدارک دیگر معمولا بی فایده هست.
 8. مساله دیگری که باید در روزمه توجه کنید، کلی گویی و خلاصه گویی هست. مثلا اگر شما یک دوره تخصصی در زمینه روانکاوی لکانی را در فلان کشور گذرانده اید و تحقیقاتی در این زمینه انجام داده اید، لزومی ندارد جزییات کامل این کار را در روزمه منعکس کنید. تنها ذکر نام، مکان و کشوری که دوره را گذرانده اید و ارایه عنوان دوره و مدت و نتیجه کسب شده کفایت می کند. هیچ وقت رزومه خود را با یک مقاله علمی یا انشا دبیرستان اشتباه نگیرید.
 9. روزمه موفق روزمه ای است که اگر در اختیار فردی که اصلا شما را نمی شناسد قرار بگیرد، بتواند با زبان ساده و نثر شیوای رزومه، درک درست و واضحی از قابلیت های فردی، علمی و تجربی شما ظرف چند دقیقه کسب کند. بنابراین هیچ استاندارد و روش خاصی برای نوشتن و تولید رزومه وجود ندارد. تلاش کنید رزومه انگلیسی خود را در نهایت، در اختیار یک متخصص قرار داده تا از نظر جمله بندی ویرایش کند. برای این منظور می توانید از خدمات ویرایش روزمه تحصیلی ایزی اپلای استفاده کنید.
 10. به این موضوع توجه کنید که رزومه خوب را از تعداد صفحات آن و نگارش ادبی آن تشخیص نمی دهند. رزومه خوب را رزومه ای می توان تعریف کرد که بتواند منعکس کننده حقیقت ها و واقعیت های علمی و فردی شما در 1 الی 2 صفحه باشد و آینه تمام نمای ظرفیت های مختلف شما برای موقعیتی که اپلای کردیده اید به طور خلاصه باشد. حتی الامکان رزومه خود را خود تهیه کنید ولی در صورتی که عدم امکان و یا کمبود وقت می توانید از خدمات تهیه رزومه تحصیلی ایزی اپلای استفاده کنید.
 11. همانند هر مقاله یا نوشته دیگر، رزومه خود را همواره در اختیار افرادی که انگلیسی زبان هستند و تخصص در رزومه نویسی دارند قرار دهید تا ملاحظه کرده و به شما نظرات خود را بدهند. این مرور ها، سبب می شود تا رزومه شما بازنگری گردد و این بازنگری ها، در نهایت یک ویرایش نهایی از رزومه شما را آماده انتشار کند. پس استفاده از تجربه افرادی که موفق به اخذ بورسیه های عالی، پذیرش های تحصیلی و استخدام های شغلی در دانشگاه ها و شرکت های طراز اول دنیا شده اند، بهترین راهکار برای ارزشیابی و تصحیح رزومه شما هستند. به رزومه به عنوان ویترین قابلیت های خود توجه ویژه ای داشته باشید.
 12. خودداری از اغراق نویسی، مساله مهمی هست که در رزومه باید به آن توجه داشت. همواره برای هر کلمه یا جمله ای که در رزومه بیان کرده اید، سند مستدلی داشته یا به رزومه خود ضمیمه کنید تا در صورتی که خواننده رزومه از شما مرجع این ادعا را خواست، بتواند آن سند را مشاهده کند. مثلا ادعای تسلط بر مدیریت پروژه حرفه ای یا تحصیل در فلان مرکز تخصصی در فلان کشور، مانند تسلط بر Microsoft Office نیست که شما بخواهید بدون ارایه سند و مدرک، آن را در رزومه خود بگنجانید.
 13. رزومه باید معتبر و موثق باشد چرا کهThere is no validity without reliability
 14. ادبیات نوشتاری در رزومه اهمیت دارد. غلط املایی اصلا نباید در رزومه باشد. رزومه ای که با غلط همراه باشد تاثیر خوبی در ذهن خواننده رزومه نمی کند. چرا که اگر متن نگارشی رزومه شما ضعیف و حاوی اشکالات گرامری و زبانی باشد و هدف خاصی در رزومه دنبال نشده باشد، خواننده که معمولا فردی با تجربه یا دانشگاهی هست، به آماتور بودن شما و سابقه کم شما در اپلای کردن پی خواهد برد و این ذهنیت بر روی ارزشیابی نهایی شما می تواند تاثیر منفی بگذارد.
 15. روزمه بر اساس رشته تحصیلی که برای آن اپلای می کنید باید متفاوت باشد. رزومه، هدف محور هست. به عنوان مثال، اگر شما برای پذیرش دانشگاهی رزومه می نویسید، این رزومه قطعا با رزومهای که برای تصدی یک شغل در کارخانه نوشته می شود، تفاوت خواهد داشت. در روزمه دانشگاهی، به موضوعات علمی و آکادمیک و تحقیقاتی تمرکز می شود و این مسائل پر رنگ می گردد اما در روزمه شغلی، بر قابلیت های تجربی و سابقه کار عملی تمرکز می شود و توانایی های تحقیقاتی آکادمیک، برجسته نمی شود. تفاوت سبک و ساختار رزومه نویسی برای اهداف مختلف را در نظر داشته باشید. خواندن رزومه افراد موفق و متخصص در دانشگاه ها و شرکت های مختلف جهان که معمولا از طریق پرتال های وب در دسترس می باشند، شما را به درک بهتری در رزومه نویسی تخصصی خواهد رساند.
 16. همیشه رزومه خود را به افرادی بدهید که شناخت کافی از شما ندارند. از آن ها بخواهید پس از خواندن رزومه، درباره شما صحبت کنند و درک و نظر آن ها را در نظر بگیرید. به این فکر کنید که اگر بررسی کننده رزومه شما، فردی بود که فقط ۶۰ ثانیه دوست دارد برای مطالعه رزومه شما وقت اختصاص دهد، می تواند در این محدوده زمانی کم، حداقل ۷۰ درصد حرف شما را متوجه شود یا خیر. نوشتن جمله های بلند و توضیحات غیر ضروری، در واقع به رد شدن رزومه شما و در نهایت کاهش شانس شما برای پذیرش کمک می کند و فایده دیگری نخواهد داشت. مثلا اگر در بخش معرفی پس زمینه تحصیلی خود، نام رشته و دانشگاه و معدل و عنوان پایان نامه را ذکر کردید، لزومی ندارد که در بخش پروفایل رزومه خود، به این موضوع مجددا اشاره کنید.
 17. رزومه های با طراحی عجیب غریب که این روز ها در اینترنت زیاد شده به درد شما نمی خورد. استفاده از فونت و رنگ های خاص، در رزومه حرفه ای مرسوم نیست.
 18. به این موضوع توجه کنید که اگر معتقدید که به نرم افزار اداری یا مهندسی یا طراحی خاصی مسلط هستید، نام دقیق نرم افزار، ورژنی که به ان تسلط دارید و سطح تسلط خود را ذکر کنید و از کلی گویی بپرهیزید.
 19. رزومه شما نباید نیاز به رمز گشایی توسط کمیته یا اساتید داشته باشد. همه چیز باید شفاف باشد، اما مختصر.
 20. استفاده از کلید واژه های تخصصی مربوط به رشته و تخصص شما در رزومه، نشان دهنده تسلط شما به موضوعی که قصد اپلای دارید هست. از کلید واژه های رشته و تخصص خود در روزمه خود استفاده کنید تا مخاطب رزومه شما متوجه شود که به محدوده کاری خود آشنایی دارید و با یک حرفه ای طرف هستند.
 21. برای بسیاری از دانشگاه ها این مساله اهمیت دارد که در بیان قابلیت های فردی و اجتماعی، خود را فعال، خلاق، علاقمند به نوآوری، حامی محیط زیست و طرفدار موسیقی و هنر و کار تیمی نشان دهید. این موارد به ظاهر ساده، تاثیر زیادی در شکل گیری ذهنیت مخاطب رزومه شما و جمع بندی نهایی وی خواهد داشت. البته اگر در رشته سپک تاکرا یا مجسمه سازی فعال هستید و صاحب گواهی و مدرک، بد نیست که این موضوع را در رزومه خود منعکس کنید. حتی اگر برای دکترای هوا فضا اپلای کرده اید مهم است که خود را فردی چند بعدی نشان دهید.
 22. تلاش کنید در رزومه، اعداد و عناوین حرفه ای، سخن بگویند و خلاصه نویسی را فراموش نکنید. عناوین، کفایت می کند. اطلاعات بیش تر، در مصاحبه اینترنتی با شما در صورت نیاز پاسخ گو خواهد بود.
 23. گزافه گویی در رزومه، نکته منفی هست. به این مساله توجه کنید و به حوصله مخاطب رزومه که مجبور هست در روز، ده ها رزومه را بررسی کند دقت کنید.
 24. تیتر بندی اصلی و فرعی را در رزومه فراموش نکنید. همواره رزومه شما باید حاوی تیترهای اصلی و عناوین فرعی باشد. این تیترها و عناوین را به بهترین شکل انتخاب کنید تا نظر مخاطب به رزومه شما جلب شود.
 25. یک روزمه خوب برای اخذ پذیرش یا بورس تحصیلی باید به این پرسش ها به خوبی پاسخ دهد: ۱- این شخص کیست و کجا زندگی می کند؟ ۲- آخرین دوره های دانشگاهی گذرانده شده چیست؟ ۳- عنوان پایان نامه دوره هایی که طی کرده چیست و چه نمره ای اخذ کرده است؟ ۴- سابقه تجربی فرد، مرتبط با رشته ای که خوانده و رشته ایی که متقاضی تحصیل به آن هست می باشد یا خیر؟ ۵- متقاضی از چه توان مندی های علمی و آکادمیک برای تحصیل در رشته مورد نظر برخوردار است؟ ۶- آیا متقاضی سابقه کار تحقیقاتی، تالیفی و حضور در پروژه های پژوهشی را در کارنامه دارد؟ ۷- قابلیت های فردی و اجتماعی متقاضی در زمینه مسئولیت پذیری، خلاقیت، کار تیمی و امثالهم چگونه است؟ ۸- آیا متقاضی، موفقیت های ملی یا بین المللی خاصی داشته است؟
 26. پاکیزه بودن رزومه، بسیار مهم است. رزومه اي مؤثر است كه متعادل باشد، پاكيزه باشد، سازگار و جذاب و خوشايند باشد، تقسيم بندي شده باشد و عنوانهاي هر بخش هوشمندانه انتخاب شده باشند. این موضوع را هم همیشه به خاطر داشته باشید که شاید لازم باشد برای هر دانشگاهی یک رزومه مخصوص تهیه کنید.
 27. اگر قصد داشتید اطلاعات تکمیلی درباره رزومه بدهید، این اطلاعات را در cover letter قید کنید تا در نیم صفحه، پیش از خواندن رزومه شما، خواننده درک بهتری ای رزومه ای که قرار است بخواند داشته باشد. (دقت کنید که cover letter در تمامی دانشگاه ها متداول نمی باشد.)

اشتراک گذاری مطلب در شبکه های اجتماعی:


برای ارسال نظر وارد سایت شوید

با ایزی اپلای آشنا شوید

مرکز خدمات ایزی اپلای (EasyApply) مرجع تخصصی مقالات، منابع و خدمات تخصصی پذیرش از دانشگاه های معتبر خارج از کشور است. خدمات مختلف مانند تهیه، اصلاح و استانداردسازی انگیزه نامه (SOP)، طرح تحقیقاتی (RP)، رزومه تحصیلی (CV) و توصیه نامه (RL) با بهترین کیفیت و کمترین قیمت در ایزی اپلای عرضه می شوند.

ما اجتماعی هستیم! به ایزی اپلای بپیوندید

تازه ترین مقالات

هفت نکته فنی در خصوص ...
در این مقاله به نکات اصلی در خصوص توصیه نامه می پردازیم. به طور معمول همه با مفهوم توصیه نامه (Letter of Recommendation) آشنایی دارند ولی صرفا جهت مرور مجدد، توصیه نامه نامه ای از طرف استاد یا مدیر ...
وضعیت کار در کشور های ...
یكى از فاكتورهاى مهم جهت انتخاب كشور هدف در مسیر اپلای، بازار کار مناسب کشور مقصد و پتانسیل آن جهت پيدا كردن شغل مناسب و مرتبط پس از فارغ التحصیلی است. نرخ بيكارى در هر كشور یکی از عوامل تعیین کننده ...

تماس با ایزی اپلای

افتخار ما، اعتماد شماست!